V posledných rokoch sa objavuje stále viac a viac informácií o vibroterapii. Základné otázky týkajúce sa terapie sa vzťahuju na bezpečnosť zariadenia, účinnosť, použitie, indikácie a kontraindikácie pri používaní. V tomto prehľade sa pokúsime predstaviť najzaujímavejšie zariadenia využívajúce liečivé vibrácie.

Masážna podložka, matrac, vibračná plošina – aké zariadenie je pre mňa správne?

Masážna podložka, matrac, vibračná plošina … – ak čítate tento text, pravdepodobne si budete chcieť otestovať alebo zakúpiť vibračné masážne zariadenie. Ale podložky alebo matrace nie sú jedinými formami vibračnej terapie. Trh je nasýtený mnohými zariadeniami pre vibroterapiu …. ospravedlňujem sa za kvázi-vibroterapiu. To neznamená, že sú tieto zariadenia zlé, ale môžu byť  nebezpečné pre Vaše zdravie. Pre tento typ terapie sa často rozhodnú ľudia trpiaci chronickými ochoreniami, takže pri výbere správneho zariadenia musia byť opatrní.

Značka kvality

Najprv venujte pozornosť tomu, či má zariadenie značku CE (Conformité Européenne). Toto označenie nám dáva záruku, že je výrobok bezpečný v súlade s najnovšími platnými normami. CE samo osebe môže znamenať aj Čína Export (Čína export). Ako sa chrániť pred čínskymi výrobkami? Nižšie je znázornený rozdiel medzi zdanlivo identickými symbolmi CE.

Písmená v „správnom“ CE sú pripojené okrajmi len po rozšírenie koncov C (nepretínajú sa) a stredová priečka v E nekončí na rovnakej úrovni spolu s ostatnými koncami. Musíte tiež vedieť, že toto originálne zariadenie nebude inzerované v televíznych programoch, napr. „s ovocím v názve“. Samozrejme, že sa budú tieto zariadenia líšiť v cene. Avšak, vibroterapia sa stará o zdravie a nie záchranu niekoľkých €.

Účinky a očakávania

Po druhé. Zvážte, čo očakávate po liečbe. Posilnenie účinkov tréningu? Zlepšiť vzhľad pokožky? Analgetický účinok? Zmenšiť opuch? Alebo snáď zníženie príznakov močovej inkontinencie alebo Parkinsonovej choroby. V závislosti na požadovanom účinku ponúka vibračná terapia liečby rôznych dĺžok a rôznych intenzít. Pozícia je tiež veľmi dôležitým faktorom.

Športovci

Športovci si najčastejšie vyberajú vibračné plošiny. Hlavným výrobcom týchto zariadení je Novotec z Nemecka (Galileo). Platformy zo série Galileo sú jedným z najčastejšie testovaných zariadení na vibroterapiu. Ďalšou dôležitou platformou je belgická odpoveď na Galileo – Fitvibe Excel Pro Medical od firmy GymnaUniphy N.V., bohužiaľ jej cena je asi 10 000 €.

Po tréningu sú pre rýchlejšiu regeneráciu najčastejšie vyberané zariadenia, ktoré umožňujú priamu lokálnu terapiu alebo tie, ktoré kombinujú lokálne vibrácie s vibráciami celého tela (WBV) v polohe na chrbte. Športovci používajú čoraz častejšie aj modul na kolená a nohy od poľskej spoločnosti Vitberg, viac informácií o výhodách si môžete prečítať v našom rozhovore s Łukaszom Pławeckim.

Kozmetika

Pre kozmetické účely sa zvyčajne používajú lokálne vibrácie. Najčastejšie ide o malé zariadenie, ktoré má niekoľko programov a koncoviek na zlepšenie pevnosti a farby pokožky. Takýmto zariadením sa môže pochváliť výrobca zariadenia Fleximatic G5. Pre aplikáciu na väčšej ploche sa odporúčajú masážne prístroje s vhodnými programami starostlivosti a veľkými aplikačnými oblasťami. Niektoré vibračné plošiny môžu byť navyše vybavené relaxačnou masážnou funkciou, ako je vibračná plošina Schumann 3D Platte.

Bolesť

Vibračná terapia sa taktiež používa na minimalizáciu bolesti. Pacienti, ktorí používajú lokálne vibračné zariadenia, sa môžu stretnúť s ťažkosťami pri ich správnom používaní a udržaní zariadenia v dôsledku svojho stavu. V takejto situácii je najlepším riešením liečba fyzioterapeutmi s lokálnymi vibroterapeutickými zariadeniami, napr. Vitafon alebo Aquavibron, alebo použitie zariadenia, kde pozícia nevyžaduje žiadnu aktivitu zo strany pacienta, napr. RAM Vitberg + (rehabilitačný masážny prístroj Vitberg+, často prezentovaný ako masážna podložka alebo systém pre vibroterapiu) od firmy Vitberg, TheraGe alebo Galileo z lekárskej série.

vitberg moduł metabolizm mata masująca

Zaujímavým riešením sú aj masážne vodné lôžka (nemusíte sa obávať “vodnej“ časti v názve, je to forma suchej hydromasáže). Často sú vybavené hotovými programami. Príkladom takéhoto zariadenia je Medi Stream 3000 alebo HYDROMASSAGE HAND HELD. Sú to však drahé prístroje a zaberajú veľa miesta. Terapiu v domácom prostredí zabezpečuje uvádzaný RAM Vitberg +.

Opuchy

Zníženie edému pomocou vibroterapie je podobné ako pri bolestiach. Pacienti s edémom potrebujú na vykonanie postupu ďalšiu osobu alebo musia vybrať zariadenia, ktoré umožňujú liečbu v sediacej polohe, polo-ležiacej alebo ležiacej polohe. Takéto zariadenia by mali byť schopné poskytnúť liečbu najmenej 20 minút, aby poskytli primerané terapeutické výhody.

Iné choroby

V prípade iných ochorení, napríklad stresovej močovej inkontinencie, je potrebné dbať na to, aby zariadenie umožňovalo vykonanie procedúry v sede. Pri Parkinsonovej chorobe majú zariadenia s premenlivými programami vynikajúce výsledky. Stojí za to oboznámiť sa s možnosťami takýchto zariadení. Terapeutické sedenia s použitím diferencovaného stimulu účinne zlepšujú zdravie pacientov nielen s Parkinsonovou chorobou, ale aj s roztrúsenou sklerózou. U detí a imobilizovaných ľudí pracujú najlepšie vibroloterapeutické stoly alebo špecializované matrace. Vďaka tomu je možné liečbu vykonať s minimálnym úsilím pacienta.

Zhrnutie

Samozrejmena trhu existuje niekoľko pozoruhodných zariadení na vibroterapi. V tomto prehľade sme sa pokúsili predstaviť najobľúbenejšie riešenia, ktoré majú súčasne všetky potrebné testy a atestácie. Nájdenie správneho zariadenia pre seba by nemalo byť ťažké. Musíte však starostlivo vybrať zariadenie pre vibroterapiu, pretože nákup nesprávneho zariadenia môže byť nákladná chyba. Zariadenia spomenuté vo vyššie uvedenom prehľade sú zdravotnícke pomôcky a majú mnoho následovníkov, čo potvrdzuje ich účinnosť a zaručuje bezpečnosť. Vzhľadom na cenu, komfort používania a veľkosti nie sú všetky vhodné pre každého. Niektoré produkty sú len zariadenia zdravotníckych zariadení, rehabilitačných centier a profesionálnych športových klubov.

Na záver dúfame, že sa vďaka tomuto článku budete cítiť aspoň trochu bezpečnejšie tým, že si vyberiete správne zariadenie pre vibroterapiu alebo si vyberiete vlastný na domácu rehabilitáciu.

Zdroje:

 1. https://www.galileo-training.com/uk-english/home.html
 2. http://www.vib.pl
 3. http://www.vitberg.pl
 4. http://kregoslupzdrowy.blogspot.com/2011/08/wibroterapia-od-kosmosu-do-kliniki.html
 5. http://www.spondylus.pl/sklep/wibracyjny-masaz-ciala-/921-fleximatic-g5.html
 6. http://www.schumann-3d-platte.pl/index.php#home
 7. https://www.zdrowie.com.pl/vibrafit-776/
 8. https://vitafon.pl
 9. https://www.pomocedlaseniora.pl/pomoce-rehabilitacyjne
 10. http://eresmedical.com.pl/produkty/urzadzenie-do-rehabilitacji-kregoslupa-therage
 11. https://meden.com.pl/oferta/platforma-wibracyjna-i-rehabilitacja-ruchowa-w-move-/1402-platforma-wibracyjna-fitvibe-excel-pro.html
 12. http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/masaz-wibracyjny-aquavibron_44492.html
 13. http://eresmedical.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/eresmedical_katalog_rehabilitacja_2017.pdf
 14. http://www.nm-stahlgeraete.de/index.php/nm-streamline/nm-medi-stream-3000
 15. https://urodaizdrowie.pl/urzadzenia-do-masazu-zestawienie-najciekawszych-typow

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobraziť všetky príspevky

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *