Regenerácia v športe hrá veľmi dôležitú úlohu. Výrazne zvyšuje výkonovú kapacitu, ktorá sa priamo premieta do výsledkov. Jednou z najúčinnejších metód zmierňovania, eliminácie bolesti a nepohodlia športovca, po intenzívnom tréningu je vibračná masáž. Vibračná masáž výrazne ovplyvňuje propriocepciu.

Vibračná masáž. Čo to je?

Vibračná masáž je známa ako prvok klasickej masáže a nazýva sa vibračnou technikou. Vzhľadom na metódu aplikácie sa rozlišuje medzi:

Ručná vibračná masáž (klasická). Masér trením ruky spôsobuje vibrácie podkožného tkaniva. Používa sa na zníženie opuchu. Ďalšou technikou, ktorá používa vibrácie, môže byť poklepávanie alebo lisovanie pokožky, ktorá sa používa napríklad pri odtokoch hlienov v bronchiálnom strome, na zlepšenie ventilácie pľúc;

Vibračná mechanická masáž lokálna (s použitím prístroja). Zariadenia na mechanickú lokálnu masáž s použitím vibrácií sa používajú predovšetkým na boj proti muskuloskeletálnym bolestiam v pohybovom systéme a majú tvar masážnej hlavice, ktorá produkuje vibrácie nízkej intenzity.

Vibračné masážne zariadenie podporuje športový tréning a fyzioterapiu.

V posledných rokoch sa na trhu objavili nové zariadenia na vibračné masáže. Majú veľa aplikácií v oblasti biologickej regenerácie, fyzioterapie a športu.

Najstarším zariadením tohto typu je Aquavibron, ktorý využíva vodnú energiu na vyvolanie vibrácií membrán, ktoré prenášajú vibrácie nízkej intenzity. Iné zariadenia používajú ultrazvuk s frekvenciou 1-3 MHz pre lokálnu masáž, čo prináša podobné účinky ako tradičná masáž.

Použitie prístroja Aquavibron

Okrem týchto zariadení existujú aj iné, určené pre viacbodovú vibračnú masáž. Vyrábajú sa vo forme vesty (pripevnená samolepiacimi pásikmi na hrudi, ramenách, nohách alebo pleciach) alebo matracovej rohože.

Tieto zariadenia sú riadené pomocou regulátora. Niektoré z týchto zariadení dodatočne vyžarujú infračervené žiarenie, ktoré sa používa na súčasné ohrievanie masírovanej plochy tela s možnosťou zapnutia alebo vypnutia žiarenia. Tieto zariadenia vám umožňujú vybrať režim prevádzky plynulý, pulzujúci, vlnový alebo automatický a intenzitu vibrácií pomocou príslušného tlačidla na ovládači. Vibračná masáž s použitím týchto zariadení trvá od 5 do 20 minút. Pod vplyvom vibrácií sa znižuje excitabilita receptorov a zvýšená excitabilita proprioceptorov. V dôsledku vibrácií dochádza k zmenám v nervovom systéme, k zlepšeniu periférnej cirkulácie, vplývajúcej na odstránenie tkanivového edému a zníženiu emočného napätia, čo vedie k uvoľneniu a zmierneniu emocionálneho napätia.

Konštrukčné výhody pre športovcov …

Medicínsky výrobok RAM Vitberg+, pozostávajúci z aktívnych modulov a neaktívnych opierok hlavy, určených na rehabilitáciu a masáž, podporu terapeutických procesov a regeneráciu po tréningu, účinne znižuje bolesť a urýchľuje regeneráciu tela. Výhodou pre trénerov je schopnosť ľahko zariadenie prepravovať a používať v rôznych podmienkach. Vďaka použitiu modulov s flexibilným pripojením môžete ľahko aplikovať vibračné masáže na veľkých a malých miestach tela pacienta. Masážne rehabilitačné zariadenie Vitberg + zahŕňa: Základný modul, modul Nohy, modul Kolena, modul Krk, modul Boky, modul Metabolizmus.

Pozrite sa, aký spôsob vibračnej masáže využíva popredná poľská snowboardista Ola Król.

Vhodné parametre vibrácií

Oscilujúce cykloidné vibrácie používané v zariadeniach (presne špecifikované /izolované/ parametre terapeutických vibrácií, vhodné pre vibroterapiu Vitberg, definované spoločnosťou Vitberg), s frekvenciou v rozmedzí od 10,10 Hz do 52,20 Hz, amplitúdou 0,01 mm do 0,21 mm a zrýchlením 0,01 m / s2 až 13,50 m / s2, pozitívne ovplyvňujú zmenu elasticity ciev, zlepšujú krvný obeh, stimulujú lymfatickú cirkuláciu, zmierňujú bolesť, zvyšujú elasticitu fascie, zlepšujú pohyblivosť čriev alebo podporujú metabolické procesy.

Veda a vibrácie postavia športovca na nohy …

Vedecký výskum potvrdzuje účinok vibračnej terapie na zlepšenie hlbokého vnímania, zlepšenie svalovej sily, udržanie správnej polohy tela a rovnováhy a priestorovej orientácie. Vibračná masáž zabraňuje svalovej bolesti po fyzickom cvičení tzv. DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness). Vibračná terapia tiež zvyšuje svalovú silu, zlepšuje periférnu cirkuláciu, venóznu a lymfatickú drenáž.

Vo vedeckých popisoch nájdeme známy prípad 28-ročného futbalistu, u ktorého došlo po zlomenine hlavy vretennej kosti k fibróze (fibropatii). Trojtýždňová liečba s použitím vibračnej masáže priniesla úľavu od pocitu bolesti vyplývajúcej z fibrózy, čo umožnilo ďalšiu liečbu.

Zdroj:

  1. Opara J,A, Mehlich K, Gieremek K, Szwejkowski W. Masaż wibracyjny dla wspomagania treningu sportowego i fizjoterapii. Fizjoterapia 2010, 18, 1
  2. URL: http://www.leksykonmasazu.pl/slowko/masaz-wibracyjny/1735 (dostęp 02.08.2018)

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobraziť všetky príspevky

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *